Cipőápolók
SEPA CIPŐ WEBÁRUHÁZ A CIPŐÁPOLÁS ELKÖTELEZETT NAGYKÖVETE, ÉS EGYBEN
A NÉMETORSZÁGI BÚFALO, SOLITAIRE ÉS SHOEBOY’S TERMÉKEK HIVATALOS IMPORTŐRE!
A legfontosabb, hogy a bőrt megkíméljük legádázabb ellenségétől, a víztől. Sokak állnak hozzá úgy a tisztításhoz, hogy nedves ruhával letörlik a bőrről a szennyeződéseket. Ezzel követik el az egyik legnagyobb hibát. Miért ártalmas a víz a bőrnek? Vegyünk egy példát: ha egy papírzsebkendőt víz ér elveszti tartását, szétfoszlik. A bőr is hasonlóképpen viselkedik nedvesség hatására. Idővel csökken szakítószilárdsága, elveszíti eredeti jellegét, rugalmasságát, bekeményedik, kirepedezik, kifakul. A velúr, nubuk bőr apró bőrszálai először összeragadnak, majd leszakadnak, a bőr kifényesedik, kikopik.
Milyen védelmet, cipőápolást biztosítunk cipőnknek?
A megelőzés, az alapimpregnálás: Mi az IMPREGNÁLÁS? A köztudatban, ha ezt a szót halljuk mindenkinek a legördülő vízcseppek, a száraz anyag jut eszébe. Valóban csak ennyit jelentene? Víztaszítás? Részben így van, másrészt viszont inkább a „védőburok” lenne a legmegfelelőbb szó. Szennyeződések: Az impregnálószerek nem csak a nedvességtől óvják az anyagokat, hanem egyben egy olyan védőréteget képeznek, amely nem engedi a szennyeződéseket sem az anyag belsejébe szivárogni. Ezáltal a felszínen maradt piszok sokkal egyszerűbben eltávolítható, akár egy egyszerű kefével is.
Nézzük a szárazon maradt bőr előnyeit, amit szintén az impregnálásnak köszönhetünk: szakítószilárdság: A száraz bőr sokkal strapabíróbb, terhelhetőbb. Az impregnálás megnöveli a lábbeli élettartamát. Megbetegedések: A nedves cipőben a zokni, harisnya is átázik, az egész napos dunszt biztos táptalajt képez a különféle gombás megbetegedéseknek, felfázásnak.
Jellegmegóvás: A víz hatására a bőr bekeményedik, a bőrszálak összeragadnak, cipőnk elveszíti eredeti jellegét. Később kiszárad, kirepedezik. Az imént felsorolt érvek azt mutatják, hogy cipőnket a vásárláskor azonnal fújjuk be impregnálószerrel, még az első viselés előtt. Ha ezt elmulasztottuk, ne felejtsük pótolni. A védelem biztosítása sohasem késő.
Száraztisztítás: Az cipőápolás, tisztántartás első fázisa. Mint az a nevében is benne foglaltatik „SZÁRAZ” tisztítás. A sáros, nedves cipőt hagyjuk megszáradni, majd a fedett bőröket sárkefével, a velúr, nubuk bőröket pedig gumikefével tisztítsuk. A makacsabb szennyeződésekhez használjunk gumiradírt. A helyesen impregnált cipő már a száraztisztítás után újszerű állapotba kerül. Miért van szükség további fázisokra, ha már egy kefével elértük azt, hogy lábbelink szép tiszta lett? A „száraz” mellett a „tisztítás” szót olvashatjuk a címben. Valóban eltávolítottunk minden szennyeződést, azonban nem adtuk meg azokat az anyagokat a bőrnek, amelyek védik a kiszáradástól, puhítják, felfrissítik a színeket. A következő lépés a „CIPŐÁPOLÁS”.
A cipőápolás esetén fontos megtudnunk, hogy milyen anyaggal van dolgunk. Megpróbáljuk leírni a bőrök fajtáit, ez alapján könnyedén megtalálhatjuk a megfelelő cipőápoló krémet, spray-t.
Fedett bőr, box bőr: Sima felületű, selyemfényű bőr. A leggyakoribb bőrtípus. Ennek a cipőápolása, karbantartása a legegyszerűbb cipőápoló krémmel.
Velúr-, nubuk bőr: Mindkét bőrtípus hasított bőr. Az különbözteti meg őket egymástól, hogy a velúr bőrnek a bőrszálai hosszabbak, a nubuk esetén lecsiszolják. Felületük bársonyos tapintású, „szőrös” hatású. Kezelésük, cipőápolásuk nehezebb, de gondosan odafigyelve a megfelelő ápolószerekre hosszan megőrizhető eredeti jellegük, cipő ápolókrém ezekre a felületekre nem ajánlott.
Magasfényű-, brush bőr: Mint azt a neve is mutatja kimondottan csillogó fényű bőr. Hasonlít a lakk bőrhöz, azonban felületét végigsimítva a bőr jelleget tapasztalhatjuk, míg a lakk bőrön inkább a műanyag hatás érvényesül. Cipőápolása hasonló a fedett bőrhöz, nem túl kényes bőrtípus, de ehhez kizárólag a tarka bőr cipőápoló krém ajánlott, amely egyben tisztít is.
Lakk bőr: Felületét lakkréteg borítja, ez teszi feltűnően csillogóvá. Joggal kérdezhetnénk, hogy miért is szükséges acipőápolás egy mű bevonatú cipőn? A lakkréteg elöregszik, úgy mint egy befőttesgumi a napon. A műanyag is elveszti rugalmasságát, berepedezik. A lakkápoló tartalmaz olyan anyagokat, amelyek frissítik a lakkréteget, csodálatos fényt kölcsönöznek a lábbelinek.
Textília: Ide tartoznak a gyöngyvászon, rugalmas szövet, sport cipők. A textil tisztító anyagok visszaadják a kifakult szövet színeit, impregnálják az anyagot, itt cipőápoló krém használata ezen a felületen nem ajánlott.
Zsíros bőr: Olajos tapintású bőr. Lehet az zsíros nubuk, vagy akár fedett bőr is. Nagyon érzékeny, minden karcolás meglátszik rajta, ez adja különlegességét. Tisztítása megegyezik az adott nem zsíros bőr tisztításával. Amennyiben kezdi elveszteni zsíros jellegét, úgy az olajokat megfelelő cipőápolószerrel kell pótolni, hagyományos cipőápoló krém használata ezen a felületen sem ajánlott.