Méretválasztás
A CIPŐMÉRET KIVÁLASZTÁS FONTOSSÁGA, AZAZ HOGYAN ÁLLAPÍTSUK MEG
A KIVÁLASZTOTT ÉS MEGRENDELNI KÍVÁNT CIPŐ MEGFELELŐ MÉRETÉT
Hogyan tudhatjuk meg, hogy hány centiméteres az adott cipőméret?
Hogyan válasszunk cipőt a saját talphosszunkhoz?
Miként állapítsuk meg, hogy mekkora az adott méretű lábbeli belső talphossza?
1. Rajzoljuk körbe egy fehér papírlapon mindkét talpunkat, lehetőleg függőlegesen tartva az íróeszközt!
2. A két legtávolabbi ponton mérjük meg egy vonalzóval, így megkapjuk, hogy hány cm a "lábnyomunk" hossza.
3. A mérést állva végezzük el, a testsúlyunk terhelése mellett, mert az érték így passzol majd az adott cipőmérethez!
4. Soha ne átlósan mérjünk, hanem a papírlap oldalával párhuzamosan, a két legtávolabbi pontot összekötve!
5. Megszívlelendő jótanács: mindig a nagyobb értéket - az erősebb láb talphosszát - kell figyelembe venni!
Cipőméretek átekintő táblázata, nemzetközi, magyar és metrikus méretezésben:
A mért érték az esetek nagy többségében nem egyforma, hiszen lábunk talphossza sem feltétlenül az, emiatt a nagyobb talpméretünket vegyük alapul, ha a releváns cipőméretünket szeretnénk megtudni. Ha megkaptuk ezt az értéket, akkor a táblázatból keressük ki a méretünkhöz cm-ben legközelebb esőt! Mindig felfelé kell kerekíteni, azaz a nagyobb értéket kiválasztani! Az így megkapott méret a talphosszunk, amelyből megállapítható a cipőméretünk. Következhet a méretválasztás!
Tegyük fel, hogy a mért érték a bal lábunkon 26,8 cm, a jobbon pedig 27,1 cm; ebben az esetben természetesen a nagyobbik érték, tehát a 27,1 cm a mérvadó! Kikeresve a táblázatból ezt a méretet - belső talphossz alapján - megállapíthatjuk, hogy a magyar (EU/francia) felnőtt méretbesorolás szerint a 42-es cipőméretre lesz szükségünk. Ezzel biztosan kényelmes és elvárhatóan pontos lesz a méretválasztásunk. A gyakran használt UK/angol számozás szerint pedig a 8-as - talphosszunk alapján mérve - a számunkra megfelelő cipőméret.
Akinek széles a lábfeje, erősebb a rüsztje, de a talphossza átlagos, és ez már korábban is gondot okozott neki, akkor az úgynevezett "WIDE FIT", azaz szélesített modellek, vagy minimum H-szélességű, de szükség esetén inkább a K-szélességű kaptafával készített lábbelik közül ajánlott választania cipőméretet. SEPA CIPŐ a lábkomfort elkötelezett nagykövete. Utcai cipőink javarésze németországi gyártóktól érkezik, ezek cipőméretezése és a szélességük már az általános G kaptafával is kellő bőséget és kényelmes viseletet kínál bármely talphosszra.
A cipőméretválasztáson és pontos belső talphossz ismeretén túl, a bőrtípusok pontos meghatározása is fontos szempont cipővásárlásnál, amelyeket az alábbiakban ismertetetünk.
Fedett bőr, box bőr:
Sima felületű, selyemfényű bőr. A leggyakoribb bőrtípus. Ennek a cipőápolása, karbantartása a legegyszerűbb.
Velúr/nubuk bőr:
Mindkét bőrtípus hasított bőr. Az különbözteti meg őket egymástól, hogy a velúr bőrnek a bőrszálai hosszabbak, a nubuk esetén lecsiszolják. Felületük bársonyos tapintású, „szőrös” hatású. Kezelésük, cipőápolásuk nehezebb, de gondosan odafigyelve a megfelelő ápolószerekre hosszan megőrizhető eredeti jellegük.
Magasfényű/brush bőr:
Mint azt a neve is mutatja kimondottan csillogó fényű bőr. Hasonlít a lakk bőrhöz, azonban felületét végigsimítva a bőr jelleget tapasztalhatjuk, míg a lakk bőrön inkább a műanyag hatás érvényesül. Cipőápolása hasonló a fedett bőrhöz, nem túl kényes bőrtípus.
Lakk bőr:
Felületét lakkréteg borítja, ez teszi feltűnően csillogóvá. Joggal kérdezhetnénk, hogy miért is szükséges acipőápolás egy mű bevonatú cipőn? A lakkréteg elöregszik, úgy mint egy befőttesgumi a napon. A műanyag is elveszti rugalmasságát, berepedezik. A lakkápoló tartalmaz olyan anyagokat, amelyek frissítik a lakkréteget, csodálatos fényt kölcsönöznek a lábbelinek.
Textíl felsőrész:
Ide tartoznak a gyöngyvászon, rugalmas szövet, sport cipők. A textil tisztító anyagok visszaadják a kifakult szövet színeit, impregnálják az anyagot.
Zsíros bőr:
Olajos tapintású bőr. Lehet az zsíros nubuk, vagy akár fedett bőr is. Nagyon érzékeny, minden karcolás meglátszik rajta, ez adja különlegességét. Tisztítása megegyezik az adott nem zsíros bőr tisztításával. Amennyiben kezdi elveszteni zsíros jellegét, úgy az olajokat megfelelő cipőápolószerrel kell pótolni.
Szintetikus, műbőr, techno-nappa felsőrész:
A legfejlettebb technológiával készült modern műbőrök sokszor jobban és tartósan alkalmazhatók a hagyományos,
állati eredetű bőröknél. Tisztításukhoz és cipőápolásukhoz ehhez az anyaghoz kifejlesztett cipőápoló krémek és
spray termékek a SEPA CIPŐ webáruházban kaphatók.
A vegán életfelfogás kimondottan pártolja ezt a kategóriát.